top of page

Seminaria

Seminaria Katedry odbywają się w środy w sali WE- 217 o godz. 10.15

 

08.11.2017
dr inż. Marcin Kochanowicz - Analiza właściwości luminescencyjnych szkieł i wytworzonych z nich światłowodów współ-domieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich do aplikacji w źródłach promieniowania w zakresie widzialnym oraz podczerwieni

W referacie przedstawiony zostanie aktualny stan technologii włókien aktywnych domieszkowanych jonami ziem rzadkich (RE). Zaprezentowane zostaną kierunki rozwoju szkieł i konstrukcji światłowodów aktywnych stosowanych do budowy włóknowych źródeł promieniowania w zakresie VIS-NIR. 
Zaprezentowane zostaną własne osiągnięcia w zakresie nowych konstrukcji i wytwarzania światłowodów ko – domieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich z wytworzonych szkieł wieloskładnikowych zapewniających efektywny transfer energii pomiędzy jonami domieszek lantanowców, prowadzący do uzyskania luminescencji w pożądanym zakresie spektralnym (VIS-NIR). W szczególności omówione zostaną technologiczne uwarunkowania ko-domieszkowania szkieł rdzeniowych i przedstawiona zostanie analiza ich właściwości luminescencyjnych oraz wykonanych z nich światłowodów charakteryzujących się luminescencją w zakresach:

  • 1 µm - światłowody i szkła fluorokrzemianowe oraz fluorofosforanowe ko- domieszkowane jonami Nd3+/Yb3+,

  • 1,7-2,1 µm - światłowód i szkło antymonowo – krzemianowe ko-domieszkowane jonami Yb3+/Ho3+,

  • VIS - szkła i światłowody antymonowo – germanowo - krzemianowe ko – domieszkowane jonami Yb3+/Tm3+ , Yb3+/Ho3+, w tym światłowód dwurdzeniowy oraz z rdzeniem domieszkowanym jednocześnie trzema lantanowcami - Yb3+/Tm3+/Ho3+ - uzyskanie emisji wielobarwnej w zakresie barwy białej.

  • szkła i światłowody z układu z układu GeO2 – Ga2O3 – BaO ko – domieszkowane jonami Yb3+/Tb3+ , Yb3+/Eu3+(kooperatywny transfer energii).

Omówione zostaną wyniki charakteryzacji opracowanych i wykonanych włókien, w tym ich właściwości luminescencyjne w układzie „one end pumping”. Najważniejsze potencjalne zastosowania opracowanych światłowodów to kompaktowe, światłowodowe źródła promieniowania z zakresu bezpiecznego dla wzroku (1,5 – 2,1 µm) poszukiwane m.in.: w medycynie, testowaniu elementów optycznych, sensorach optycznych. Natomiast, szkła i światłowody domieszkowane lantanowcami emitujące w zakresie VIS znajdują aplikacje w: układach zapisu i odczytu informacji HD, wyświetlaczach 3D i sensorach optycznych. Innym, obszarem zastosowań jest szeroko pojęta biofotonika, w szczególności nowe, włóknowe źródła promieniowania z zakresu okna terapeutycznego (0,6 do 0,9 µm) wykorzystywanego w procesach niskoenergetycznej optycznej biostymulacji, czy też terapii fotodynamicznej.
Zaprezentowany zostanie przykładowy, praktyczny układ wykorzystujący światłowód ko-domieszkowany jonami Nd3+/Yb3+ do szerokopasmowego, światłowodowego źródła wzmocnionej emisji spontanicznej pracującego w paśmie 1 µm (FWHM>100nm, Pmax=5mW)


15.11.2017
mgr inż. Zbigniew Sołjan (doktorant) - Hybrydowa kompensacja prądów odkształcenia w trójfazowych sieciach przemysłowych z wykorzystaniem filtra mocy, w oparciu o zmodyfikowaną teorię Składowych Fizycznych Prądu

Przemysłowe trójfazowe czteroprzewodowe sieci elektroenergetyczne są powszechnie spotykane na niskim napięciu (nn), zatem w obecnych latach nie wystarczającym jest już opisywanie oraz próba eliminacji składników prądu dla obwodów trójprzewodowych, licząc na to, że możliwym stanie się zmieszczenie w granicach dopuszczalnych przez rozporządzenia, normy czy dyrektywy. Właśnie do tego typu układów powstała teoria mocy Składowych Fizycznych Prądu autorstwa prof. Leszka S. Czarneckiego. W oparciu o zmodyfikowaną teorię Składowych Fizycznych Prądu, możliwe jest wykonanie algorytmu sterowania hybrydowym energetycznym filtrem mocy. Hybrydowy energetyczny filtr mocy składa się z części aktywnej w postaci przekształtnika składającego się z czterech mostków tranzystorowych oraz części pasywnej w postaci kompensatora STATCOM. Dzięki zastosowaniu sterowanej części pasywnej w postaci STATCOM'u, możliwe jest dokładniejsze filtrowanie wybranych harmonicznych, tj. 5-ej oraz 7-ej harmonicznej. Podstawowymi zaletami zaproponowanej konfiguracji jest obniżenie mocy części aktywnej hybrydowego energetycznego filtra mocy oraz polepszenie właściwości filtracyjnych w odniesieniu do układu pasywnego. Ponadto, energetyczny hybrydowy filtr mocy wykazuje zdolność symetryzacji obciążenia oraz nadążnej kompensacji mocy biernej i mocy odkształcenia.


22.11.2017
dr inż. Robert A. Sobolewski - Modelowanie matematyczne mocy i energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie i farmy wiatrowe oraz jego wybrane zastosowania

W ramach seminarium zostaną przedstawione modele matematyczne (analityczne i symulacyjne) wykorzystane przez autora i jego współpracowników do wyznaczania wielkości charakteryzujących poziom generowanej mocy i energii przez elektrownie i farmy wiatrowe. W głównej mierze zaprezentowane zostaną modele wykorzystujące łańcuchy semi-Markowa, sieci Bayesa, estymatory jądrowe i symulację Monte Carlo. Dalsza część prezentacji obejmie omówienie zastosowania opracowanych modeli do: wyznaczania funkcji gęstości prawdopodobieństwa zagregowanej mocy farmy wiatrowej, prognozowania poziomu generacji ze źródeł wiatrowych w krótkim horyzoncie czasowym, planowania obsługi bieżącej turbin wiatrowych, analizy niezawodności wewnętrznej sieci elektroenergetycznej farmy i optymalizacji poziomu energii ze źródeł konwencjonalnych w celu uzyskania przez operatora farmy wiatrowej najlepszego efektu ekonomicznego na rynku energii. Zostaną przedstawione również plany badawcze w obrębie przedmiotowej tematyki, które będą podjęte w najbliższej przyszłości.


29.11.2017 
mgr inż. Mateusz Prorok (doktorant) - Modelowanie parametrów spektrofotometrycznych oprawy SSL z wydzielonym luminoforem

Światło barwy białej powstaje w oparciu o luminescencję wzbudzoną promieniowaniem z niebieskich emiterów półprzewodnikowych. W badaniach przedstawiono wyniki pomiarów spektralnych strumienia świetlnego wyjściowego i sprawności konwersji luminoforu wykorzystując rozszerzony układ wzbudzenia fotoluminescencji oparty na niezależnym sterowaniu kilku dobranych emiterów półprzewodnikowych jak również źródeł promieniowania koherentnego.


06.12.2017 
dr inż. Dariusz Sajewicz - Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń z wirem wodnym – wymagania a rzeczywistość

W pomieszczeniach wyposażonych w kabiny prysznicowe występuje zwiększone niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym na skutek istniejącego mikroklimatu, charakteryzującego się wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza. Są to idealne warunki do zmniejszania się rezystancji ciała człowieka, a szczególnie rezystancji skóry, której wartość gwałtownie się zmniejsza przy wzroście jej wilgotności. Zaprezentowane zostaną wyniki kontroli sprzętu powszechnego użytku z wirem wodnym przeprowadzone w białostockich sklepach wraz z Państwową Inspekcją Handlową, jest to wynik podpisanej pomiędzy PIH a Politechniką Białostocką umowy o współpracy.


13.12.2017 
dr inż. Grzegorz Hołdyński - Symetryzacja napięć doziemnych w sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia
Na seminarium przedstawiona zostanie koncepcja układu do symetryzacji napięć odziemnych w sieci elektroenergetycznej średniego napięcia z punktem neutralnym uziemionym przez dławik gaszący (kompensacją ziemnozwarciową) oraz analiza porównawcza w stosunku do innych metod ograniczania asymetrii napięć doziemnych występujących w analizowanych sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia.


20.12.2017
mgr inż. Magdalena Sielachowska (doktorantka) - Luminancja nieba nocnego

Zaprezentowane będą analizy rozkładu luminancji nieboskłonu nocnego oraz efektu w postaci poziomów natężenia oświetlenia na powierzchni otwartej w warunkach nocnych. Przedstawiony będzie model matematyczny oraz weryfikacja pomiarową.


10.01.2018
dr inż. Urszula Błaszczak - Pomiary luminancji LED-ów za pomocą miernika matrycowego


24.01.2018 
dr inż. Łukasz Gryko - Wykorzystanie diody LED w medycynie

Prezentacja poświęcona będzie wybranym problemom oddziaływania promieniowania diod elektroluminescencyjnych z zakresu UV-VIS-NIR na podstawowe struktury organizmu (komórki, tkanki) oraz ich zastosowaniu w procedurach medycznych i terapeutycznych. Przedstawione zostaną półprzewodnikowe źródła LED wykorzystywane do badań i terapii różnych wskazań medycznych, a także wpływ ich fizycznych parametrów na uzyskiwany efekt biologiczny w przypadku badań in vitro i leczniczy w przypadku badań in vivo.

bottom of page